BLOG

Türkiye Sektörel Siber Güvenlik Risk İncelemesi 2022

Yayınlanma Tarihi

Ekim 5, 2022

Paylaş

Dijital dönüşüm, şirketlerin iş süreçlerinde verimlilik artışına ve müşterilerine daha hızlı hizmet ve ürün sunabilmelerine olanak sağlıyor. Öte yandan, artan atak yüzeyi ile birlikte şirketlerin siber güvenlik riskleri de artıyor.

Global olarak siber suçların artışının şirketlere getirdiği maliyet 2021 yılı içinde 6.9 Milyar USD’ye ulaştı. Türkiye’deki şirketlerin de karşı karşıya kaldıkları siber tehditler sebebiyle, yaygın ve etkin siber güvenlik önlemleri almaları gerekiyor.

Türkiye Sektörel Siber Güvenlik Risk İncelemesi

Ülkemizdeki şirketlerin siber güvenlik risklerine karşı hazırlık durumunun incelenmesi ve sektör bazlı karşılaştırması için, önde gelen 50 şirket üzerinden yaptığımız çalışmadan çarpıcı sonuçlar elde edilmiştir.

Şirketlerin dijital ayak izlerini takip ederek tamamen halka açık mecralardan elde edilmiş bilgiler kullanılarak yaptığımız inceleme, şirketlerin önemli siber güvenlik risklerine sahip olduğunu göstermiştir.

Türkiy-Sektorel-Siber-Güvenlik-Risk-Durumu

Siber Güvenlik Olgunluğunda Sektörel Farklar

Regülasyonların daha sıkı olduğu sektörlerdeki şirketlerin siber güvenlik risklerinin daha düşük olduğu ve bu sebeple siber güvenlik olgunluğunun daha üst seviyede olduğu görülmüştür.

Bununla birlikte, kritik hizmetler sunan ve özel nitelikli kişisel verilere sahip olan şirketlerde siber güvenlik hazırlıklarının istenen düzeyde olmadığı görülmüştür. 

Türkiye Sektörel Siber Güvenlik Risk Raporunu indirin:

Siz de şirketiniz ve sektörünüzle ilgili siber güvenlik risklerinizi öğrenmek ve yaptığımız “Sektörel Siber Güvenlik Risk Raporu”na erişmek isterseniz aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Formu göndermeniz sonrası rapora yönlendirileceksiniz.